Music Schedule


Sunday, August 16, 2009

Pollack Hall 1 [17:00 - 19:00]

  • blankness (ii) [John MacCallum]
  • L'instant en vain [Dominic Thibault]
  • Altær [Kojiro Umezaki]
  • Divergent Dialogues [Graeme Truslove]
  • The Suicided Voice [Mark Bokowiec]

Lion d'Or 1 [21:30 - 23:30]

  • Flurry [Ed Martin]
  • Ring Road A141 [Martin Stig Andersen]
  • ¡A Que No Me Quemas! [Rajmil Fischman]
  • Drishti III [Jen-Kuang Chang]
  • Piercing the Veil of Kindness [Abby Aresty]
  • Angry Sparrow [Chikashi Miyama]


Monday, August 17, 2009

Continuous Listening 1 [10:00 - 16:45, Wirth Opera Studio]

  • Blanc distance [Junya Oikawa]
  • Buzzz [Geraud Bec]
  • Marionette [Marcel Wierckx]
  • Parenthesis [Adam Stansbie]
  • Passing Landscapes [James Moses]
  • The Tightrope Dancer [Seung-Hye Kim]
  • Water Home to Water [Gregory Dixon]

Installation 1 [09:00 - 16:45, East Lounge]

  • Sonic Tapestry [Doug van Nort]

Pollack Hall 2 [17:00 - 19:00]

  • Traces II [Keith Hamel]
  • Beneath the Surface [Paul Wilson]
  • Everybody to the power of one [D. Andrew Stewart]
  • The WARRIOR WEEPS IV: M-n-H (Mesozoic and Hephaestus) [d.d. slash / Harry-Ed Roland]
  • Shift No.1 [Sangbong Nam]

Lion d'Or 2 [21:30 - 23:30]

  • Study No. 1 for PAM and MADI [Scott Barton, Troy Rogers, Steven Kemper]
  • The line we can't cross [Kyong Mee Choi]
  • Before Frozen Fog [Peter Swendsen]
  • arlequi [Brian Evans]
  • GeoAves [Juan Parra-Cancino]
  • The hands of the dancer [Freida Abtan]


Tuesday, August 18, 2009

Continuous Listening 2 [10:00 - 16:45, Wirth Opera Studio]

  • Cuddle & Coo (for Jon Appleton) [Paul Botelho]
  • Coruscation and Dissolution [Howard Kenty]
  • demiurgic ecstasy whispering in streets of ear [Christopher Ariza]
  • Deva 21.09 [Robert Sazdov]
  • Epiphyllum Oxypetalum [Kotoka Suzuki]
  • FMM [Yu-chung Tseng]
  • Verklaerte Nacht 5.1 [Nicole Kim]

Installation 2 [09:00 - 16:45, East Lounge]

  • Graph Theory [Jason Freeman, Patricia Reed, Maja Cerar]

Pollack Hall 3 [17:00 - 19:00]

  • Winternacht [Hans Tutschku]
  • Kuppel [Robert Normandeau]
  • All Forgotten [Juraj Kojs]
  • Cherry Blossom and a Wrapped Thing [Judith Shatin]
  • La jarre mystérieuse (The mysterious jar) [Edith Alonso]
  • Pattern's Patterns [Paul Lansky]

Lion d'Or 3 [21:30 - 23:30]

  • Digital Poplar Consort [Kevin Patton]
  • Shiver from Ophelia's Gaze [Steve Everett]
  • Bapu [Asha Srinivasan]
  • Silica [Jake Rundall]
  • Young Astronomer [Beau Sievers]
  • Arrival [Madelyn Byrne]
  • Still Angry [Andrew May]


Wednesday, August 19, 2009

Continuous Listening 3 [10:00 - 16:45, Wirth Opera Studio]

  • 'Dreaming' [Dionysis Athinaios]
  • Eskers [Fred Szymanski]
  • Exit [Peter Bussigel]
  • Praxis [Dimitrios Voudouris]
  • SAMIR سمير [Danielle-Robyn Farah]
  • termites [Cort Lippe]
  • Tilemaster [Laurens van der Wee]

Installation 3 [09:00 - 16:45, MMR]

  • Pond Life [Patrick Sanan, Sam Salem]

Pollack Hall 4 [17:00 - 19:00]

  • Agoraphobia [Stephen Taylor]
  • Slinky [Mike Frengel]
  • CORRESPONDING [Suk-Jun Kim]
  • Dark Wood [Benjamin Broening]
  • Papyrus [Diana Simpson]
  • Beside Oneself [Aaron Einbond]
  • Tremor Transducer [Douglas Geers]

Lion d'Or 4 [21:30 - 23:30]

  • Amorphisms [Moon Young Ha]
  • Song of Itself [Jeffrey Stadelman]
  • Travelog#1 - Nuit Bleue [Claudia Robles]
  • Mechanique(s) [Dafna Naphtali]
  • Danza Pitagorica [Giampiero Gemini]
  • Tensile Strength [Timothy Johnson and Kyong Mee Choi]
  • Unravel [Anthony Tan]


Thursday, August 20, 2009

Continuous Listening 4 [10:00 - 16:45, Wirth Opera Studio]

  • AETHER [Hans Timmermans]
  • Écologie Matérielle [Adam Basanta]
  • Heavy Metal Variations [Robert Seaback]
  • Metanoisa [Daniel Peterson]
  • Nachtschatten [Alexander Schubert]
  • Recollection [Michael Pounds]

Installations 4 [09:00 - 16:45, MMR & East Lounge]

  • Pond Life [Patrick Sanan, Sam Salem]
  • Sonic Ecosystem #1:100:2 [Oliver Bown]

Pollack Hall 5 [17:00 - 19:00]

  • Projet Miroirs [Sean Ferguson]
  • Silent Construction I [Jaime E. Oliver La Rosa]
  • Light and Dust [Manuel Rocha Iturbide]
  • Septangle [Haruka Hirayama]
  • Timshel [Joao Pedro Oliveira]
  • Premières traces du Choucas [Francis Dhomont]
  • Unstrung [Jeffrey Hass]


Friday, August 21, 2009

Continuous Listening 5 [10:00 - 16:45, Wirth Opera Studio]

  • Arborescences [Aki Pasoulas]
  • Contortio Ratio [John Thompson]
  • Dédales [Todor Todoroff]
  • Labyrinth of Iteration and Shadow, Blending and Cutting Away [Rick Snow]
  • Mechanism(s): part II [Erik DeLuca]
  • Omphalos [Kari Besharse]
  • Perforated [Jan Trützschler von Falkenstein]